Асоціація психіатрів України

ПРЕМІЇ АСОЦІАЦІЇ ПСИХІАТРІВ УКРАЇНИ

 haas  Доктор Ф.П.Гааз

Премія імені доктора Гааза

Доктор Федір Петрович Гааз (Фрідріх Йозеф Гааз, Friedrich Joseph Haass) (1780-1853) жив та працював в Москві. Присвятив своє життя полегшенню долі ув'язнених і засланців. Він боровся за поліпшення життя в'язнів: домігся, щоб від кайданів звільняли старих і хворих; скасування в Москві залізного прута, до якого приковували по 12 засланців, які прямували до Сибіру; скасування гоління половини голови у жінок. За його ініціативи було відкрито тюремна лікарня і школа для дітей арештантів. Постійно приймав бідних хворих постачав їм ліки. Боровся за скасування права поміщиків засилати кріпаків. На благодійність пішли всі його заощадження.

 

17

12

 

 

Доктор М.Танцюра

 

 

 

 

 

 

 

 

Медаль Премии им. М.Танцюры

 

Премія імені М. Танцюри

У 1994 членам Правління АПУ з однієї з історичних публікацій стало відомо про давно забутий судовий процес над співробітниками Київської психіатричної лікарні, на якому посібниками нацистської влади були визнані лікарі, медичні сестри і санітари, які продовжували працювати в цій лікарень е під час окупації Києва німецької армією. У цій історичній публікації повідомлялося, що деякі лікарі і медичні сестри, як могли, допомагали психічно хворим пацієнтам, і рятували їх від неминучої смерті, предуготованного їм нацистської владою.

Семен Глузман звернувся до заступника Голови Служби безпеки України з проханням вивчити архівну кримінальну справу і об'єктивно розглянути викладені в ней факти. Співробітники архівного управління СБУ відгукнулися на прохання психіатрів і, розглянувши архівні матеріали слідства і судового процесу, встановили, що головний лікар   лікарні   доктор   Мойсей     Танцюра   і фельдшер Ананій Мазур, ризикуючи власним життям, рятували психічно хворих пацієнтів від неминучої кари нацистами.

У 1998 Правління АПУ прийняло рішення заснувати щорічну Премію імені Мойсея Танцюри, що присуджується лікарю-психіатру. Девізом цієї премії стала фраза «За достойну поведінку в недостойної ситуації».

Аналогічне рішення було прийнято Правлінням Асоціації психіатричних медичних сестер України про заснування щорічної премії імені Ананія Мазура, яка присуджується середньому медичному персоналу психіатричної служби.

Докладніше за посиланнями:

https://lb.ua/society/2017/03/13/361007_premiya_imeni_doktora_tantsyuri.html

https://neuronews.com.ua/ru/issue-article-184/Premiya-imeni-M-Tancyury-Za-dostoynoe-povedenie-v-nedostoynoy-situacii-#gsc.tab=0

15

 Доктор     С.Костюченко

Премія імені доктора Станіслава Костюченко

Молодий психіатр Станіслав Костюченко (1973-2015) брав участь в якості провідного експерта в декількох серйозних міжнародних епідеміологічних і клінічних дослідженнях. Відомий американський психіатр професор Евелін Бромет, яка працювала зі Станіславом, називала його «зіркою, що сходить української психіатричної науки».

Доктор Костюченко раптово пішов з життя в 2015 р. Премія його імені щорічно присуджується молодому українському досліднику, лікарю або клінічному психологу.

 18

 

Николь Андри
(Nicolas Andry de Bois-Regard)
(1658–1742)

Премія імені Ніколя Андрі

У 2014 Правління АПУ вирішило ввести щорічну спеціальну антіпсихіатричну  премію, яка присуджується українським журналістам, політикам і громадським діячам, які своїми діями або публікаціями негативно вплинули на розвиток психіатричної системи в країні. Премія була названа ім'ям педагога Ніколя Андрі, який в 1741 році видав трактат «Ортопедія, або мистецтво запобігати або виправляти в дітях тілесні каліцтва». Ніколя Андрі не був медиком, закликав замінити дію ортопедичних протезів, корсетів і т.п. дією «тваринних духів, які, діючі зсередини, надавали виправний вплив на тіло дитини». Недосконале тіло Ніколя Андрі представляв у вигляді «сукупності вм'ятин, які можуть бути видавлені зсередини тваринними духами».

Перша премія імені Ніколя Андрі була присуджена в 2015 році телеканалу
«1 + 1».

Друга премія (за 2017 рік) буде присуджена до квітня 2018 року.

bleiher
Професор
В. Блейхер

Премія імені професора В.М. Блейхера

Вадим Мойсейович Блейхер (1930-1998) український психіатр і психолог,
д. мед. н. професор, заслужений лікар України, завідувач лабораторії клінічної психології Київської психоневрологічної лікарні № 1 ім. І. П. Павлова. Був ініціатором введення в психіатричну практику в СРСР методів клінічної психології, а також використання психологічних тестів в клінічній практиці.

Ця премія щорічно присуджується українському клінічному психологу.