Асоціація психіатрів України

Щорічна психіатрична міжнародна конференція
«Українська психіатрія в світі, що швидко змінюється»
 
Психіатрія в СРСР була найбільш закритою медичною спеціальністю. Повна політична та інформаційна ізоляція країни від цивілізованого світу доповнювалася свідомої самоізоляцією всієї психіатричної системи, яка тоді складалася з «єдино правильної» концепції московського професора
А.В. Снежнєвського. Інакомислення в радянській психіатрії переслідувалось.
Міжнародні діагностичні семінари, що проводились у 60-х – 70-х роках минулого століття під егідою ВООЗ, яскраво демонстрували різку відміну радянської системи діагностики від загальноприйнятої. Теж саме стосувалося
і методів лікування.
У результаті розпаду СРСР у нових пострадянських державах з'явилася можливість ознайомитися з сучасними психіатричної наукою і практикою, не спотвореними впливом бездоказових радянських концепцій. Найактивнішою в цьому виявилася Україна, яка вже в 1991 році почала роботу з перекладу, публікації та поширенню сучасної світової психіатричної літератури. Цим займалася Асоціація психіатрів України. Держава та її апарат в цьому процесі участі не брали. Інші пострадянські країни також отримували з Києву частину тиражу цих книг. Всього за минулі роки в Україні були перекладені з англійської, французької, німецької, голландської і польської мов понад 130 книг із психіатричної тематиці.
25-27 квітня 2018 року у столиці Україні Києві відбулась щорічна психіатрична міжнародна конференція «Українська психіатрія в світі, що швидко змінюється», яка організована Українським науково-дослідним інститутом соціальної і судової психіатрії та наркології̈ МОЗ України та Асоціацією психіатрів України. Вперше в історії української психіатрії конференція мала статус Co-Sponsored Meeting Всесвітньої психіатричної̈ Асоціації (World Psychiatric Association) та отримала акредитацію Європейської ради з акредитації безперервної медичної освіти (European Accreditation Council for Continuing Medical Education (EACCME) - 18 Credit Points.
Конференція – це унікальна наукова, освітня та соціальна подія, що традиційно стала великим та найбільш важливим заходом в календарі психіатрів та психологів – експертів в галузі психічного здоров’я зі всієї України.
В цьому році в конференції взяли участь понад 400 лікарів різних спеціальностей, психологів, соціальних працівників та юристів з різних регіонів України, а також фахівці з США, Німеччини, Англії, Норвегії, Литви, Нідерландів.
875554

Урочисте відкриття конференції. Виступає музичний колектив
Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні

Відкрив конференцію музичний колектив пацієнтів Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні. Першу пленарну лекцію «Українська психіатрія у мінливому світі» було прочитано Президентом Асоціації психіатрів України доктором Семеном Глузманом.
Директор Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, директор Центру ATTC в Україні (Центр обміну технологіями у сфері залежностей) д.мед.н с.н.с. Ірина Пінчук у своєї доповіді презентувала модель системи охорони психічного здоров’я в Україні, представила ситуаційний аналіз, концептуалізацію та програмно-цільові підходи до реформування системи охорони психічного здоров’я в Україні.
В рамках конференції були обговорені такі актуальні питання, як організація надання психіатричної допомоги, охорона психічного здоров'я людей літнього та похилого віку, діагностика та терапія гіперкінетичних розладів у дітей та підлітків, діагностика та терапія розладів харчової поведінки, реалії та потреби у підготовці фахівців, охорона психічного здоров'я в контексті війни та на окупованих територіях, психіатрія залежностей та  психосоціальна реабілітація осіб з психічними розладами.
Як і раніше, з результатами своїх наукових досліджень виступили молоді українські науковці, лікарі та клінічні психологи. Їх доповіді у відкритій і тривалій дискусії викликали великий інтерес авторитетних колег із західних країн.

2578

Професор Б. Левенталь (США), Професор Н. Скокаускас (Норвегія), С. Глузман (Україна),   Н. Прянікова (Україна), Д.мед.н. с.н.с. І. Пінчук (Україна),
Dr. Афзал Джавед (Велика Британія)

У конференції приймали активну участь Президент-Елект Всесвітньої психіатричної асоціації (ВПА) доктор Афзал Джавед та Президент дитячої та підлітковї секції ВПА професор Норберт Скокаускас.
У своєї доповіді доктор Афзал Джавед розповів про план заходів та програму дій Всесвітньої психіатричної асоціації. Професор Норберт Скокаускас виступив з пленарною лекцією «Глобальні виклики та інновації у дитячої та підліткової психіатрії».
Наприкінці конференції з доктором Афзалом Джаведом були обговорені шляхи поглиблення співробітництва ВПА з Асоціацією психіатрів України.
Традиційним для цих квітневих конференцій в Україні було урочисте вручення щорічних премій Асоціації психіатрів України.
Доктор Мойсей Танцюра, ім'ям якого названа премія, під час Другої світової війни в окупованому нацистами Києві рятував від неминучої смерті пацієнтів міської психіатричної лікарні ім. І. П. Павлова. Девіз премії: «За гідну поведінку в негідній ситуації».
В цьому році премія імені доктора М. Танцюри, за високий професіоналізм, людяність та повагу до прав пацієнтів, була вручена головному лікарю Донецької обласної психіатричної лікарні (м. Слов'янськ Донецької обл.) Юрію Смалю, який організував порятунок пацієнтів лікарні в регіоні України, де зараз йде війна і гинуть і солдати, і мирні жителі.
Премія імені київського психіатра професора Вадима Блейхера, що наважився в ситуації жорсткого тиску московської «школи уповільненої шизофренії» ввести перший в СРСР доказовий метод діагностики - психологічні тести, за видатний внесок у розвиток та становлення клінічної психології в Україні у 2018 році вручена клінічному психологу, молодому науковцю Українського науково - дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України Юлії Ячник.
Премія імені Станіслава Костюченко - молодого талановитого українського лікаря і дослідника, який, на жаль, передчасно пішов із життя, яка щорічно присуджується молодому українському досліднику, лікарю або клінічному психологу, у 2018 році за успішну дослідницьку діяльність в проблематиці депресивних розладів вручена лікарю-психіатру, священику к.мед.н. доценту Сергію Кирилюку.
Премія імені знаменитого тюремного лікаря Ф. Гааза, яка вручається за гуманізм та високий професіоналізм у роботі із засудженими, у 2018 році вручена начальнику відділу ресоціалізації засуджених Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції Сергію Кузьмичу (Львівська обл.)
Премія імені Ніколя Андрі (Психіатрична Антіпремія), яка вручається за дії або публікації, що негативно вплинули на розвиток психіатричної системи в Україні, у 2018 році присуджена керівництву проекту «Інсайдер» телевізійного каналу ICTV (м. Київ). У квітні цього року цей канал показав широкому українському загалу програму, створену під впливом групи українських саєнтологів. На жаль, вони вже є і в Україні. Ніхто з представників телеканалу за отриманням цієї антипремії не з'явився, незважаючи на своєчасне запрошення.
В продовження традиції, що склалась, заплановано проведення психіатричної міжнародної конференції у квітні 2019 року в м. Київ.