Асоціація психіатрів України

 
ПРЕС-РЕЛІЗ
до Всесвітнього дня психічного здоров'я 2018 р.
 
Девіз 2018 року: «Молоді люди і психічне здоров'я в мінливому світі»
(«Уoung people and mental health in a changing world»)

 

Всесвітній день психічного здоров’я (англ. World Mental Health Day) відзначається щорічно 10 жовтня, починаючи з 1992 р. Цей день було засновано з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Він існує для того, щоб привернути увагу до проблем психічного здоров’я у світі та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.

За даними ВООЗ, в наші дні на психічні захворювання у світі страждають більше 450 мільйонів людей. В західних країнах кожна сьома людина страждає на розлади мислення, або схильна до депресій та алкоголізму.565444

В Україні більше 3,9% всього населення (1,7 млн. населення) щорічно звертаються за допомогою з приводу психічних  розладів, в тому числі – через вживання психоактивних речовин.

За прогнозами фахівців, до 2020 року психічні розлади увійдуть у світі до першої п’ятірки хворіб, які будуть лідирувати за кількістю працевтрат.

2018 року в фокусі Всесвітнього дня психічного здоров'я знаходяться питання психічного здоров’я дітей, підлітків та молодих людей, які мешкають у сучасному мінливому світі.

Підлітковий вік і ранні роки дорослого життя - це час, коли відбуваються великі зміни, наприклад, закінчення школи, початок самостійного життя, навчання або нова робота. Для багатьох - це захоплюючі часи. Однак вони можуть бути часами стресу і побоювань. У деяких випадках, якщо їх не визнавати і управляти, почуття можуть привести до психічних захворювань. Використання онлайн-технологій, що поширюється,  безсумнівно, приносить багато переваг, проте також може принести додатковий тиск, оскільки з часом збільшується зв'язок людини з віртуальними мережами. Багато підлітків живуть в районах, постраждалих від надзвичайних гуманітарних ситуацій, таких як конфлікти, стихійні лиха та епідемії. Молоді люди, що знаходяться в таких ситуаціях, особливо уразливі до психічних розладів і хворіб. 

Половина всіх психічних захворювань починається з 14 років, проте більшість таких захворювань залишаються невиявленими. Якщо розглядати причин психічних захворювань серед підлітків, то депресія є третьою провідною причиною. Самогубство - друга провідна причина смерті серед 15-29-річних. Шкідливе вживання алкоголю і заборонених наркотиків серед підлітків є серйозною проблемою в багатьох країнах і може привести до ризикованої поведінки, такої як небезпечний секс або небезпечне водіння. Занепокоєння викликає також порушення харчової поведінки серед молоді.

На щастя, зростає усвідомлення важливості надання допомоги молодим людям у підвищенні їх стійкості з самих ранніх часів, з тим, щоб впоратися з викликами сьогоднішнього світу. Заслуговують на увагу дані про те, що заохочення і захист здоров'я підлітків приносять вигоди для здоров'я підлітків як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі, а також і для економіки і суспільства, причому здорові молоді люди можуть робити більший внесок в робочі ресурси, сім'ю і громаду в цілому.

Багато що можна зробити для того, щоб допомогти підвищити розумову опірність з раннього віку, щоб допомогти запобігти психічних розладів та хворіб у підлітків і молодих людей, а також впоратися з психічними захворюваннями та одужати від них. Профілактика починається з усвідомлення і розуміння ранніх ознак і симптомів психічних захворювань. Батьки та викладачі можуть допомогти у побудові життєвих навичок дітей і підлітків, щоб допомогти їм впоратися з повсякденними проблемами вдома і в школі. Психосоціальна підтримка може надаватися в школах і інших громадських установах, і, звичайно ж, навчання медичних працівників, які дозволяли б їм виявляти і контролювати психічні розлади, необхідно впроваджувати, покращувати або розширювати.

Важливими є інвестиції з боку урядів і залучення соціальних, медичних та освітніх секторів в комплексні, засновані на фактичних даних, програми для поліпшення психічного здоров'я молоді. Ці інвестиції повинні бути пов'язані з програмами, спрямованими на підвищення обізнаності підлітків і молодих людей про способи збереження їх психічного здоров'я і допомоги одноліткам, батькам і вчителям в тому, як підтримувати своїх друзів, дітей і студентів, за виникнення такої необхідності.

За матеріалами Всесвітньої організації охорони здоров’я